Rosenie skiel

Tvorba kondenzátu vodných pár na izolačnom dvojskle/trojskle.

Ako vlastne k samotnej kondenzácii vodných pár dochádza?
Normálny vzduch obsahuje zvyčajne vodné pary. Keď je tento vzduch ochladzovaný, rastie jeho relatívna vlhkosť pri zachovaní množstva v ňom obsiahnutej vody. Množstvo vodných pár, ktoré je vzduch schopný vstrebať, je ale obmedzené. Keď je táto absorpčná schopnosť prekročená, vylučujú sa vodné kondenzáty. Jedná sa o miesta rozhraničujúce priestory s rôznymi teplotami (vonkajšie a vnútorné), v našom prípade plocha tabule izolačného dvojskla alebo trojskla.

K oroseniu vnútornej tabule izolačného dvojskla/trojskla dôjde v nasledujúcich prípadoch:
teplý vzduch sa náhle ochladí na studenej vnútornej ploche tabule izolačného dvojskla/trojskla (ako je známe, studený vzduch má horšiu schopnosť absorbovať vodnú paru ako teplý vzduch). Náhle zvýšenie koncentrácie relatívnej vlhkosti v miestnosti (tento výskyt kondenzátu sa prejavuje hlavne v kuchyniach, spálňach a kúpeľniach). K vzniku vody na spodnom diele rámu môže dôjsť pri priamom nárazovom daždi - nejedná sa o vadu okna. Konštrukcie okenných rámov a krídiel zaisťujú bezproblémový odvod takejto vody a za pomoci otvorov umiestnených z vonkajšej strany rámu (sú kryté odkvapničkou) umožňujú rýchle odparenie vody a akejkoľvek zvyškovej vlhkosti.

Príčiny vzniku kondenzácie

  • Nedostatočné vetranie alebo nedostatočná tepelná izolácia vonkajších stien.
  • Nedostatky ovplyvnené konštrukciou stavby (studené mosty).
  • Falošné kúrenie, nevhodné umiestnenie (neumiestnené pod oknom).
  • Neodborné používanie, zle prerušované vykurovanie.
  • Nedostatočná cirkulácia vzduchu.

Riešenie príčin vzniku kondenzácie

  • Doporučená vlhkosť v obytnej miestnosti by nemala presiahnuť 50% a vnútorná teplota 20 - 21°C.
  • Časté, krátkodobé vetranie, kedy nedôjde k prechladnutiu stien a nábytku v miestnosti.
  • Vhodnou pomôckou, ktorá môže včas informovať o aktuálnej vlhkosti je hygrometer („vlhkomer“). Kondenzácia väčšieho množstva vlhkosti potom nie je dôvodom k reklamácii či nastaveniu okien, ale iba ukazovateľom, že mikroklimatický režim v miestnosti nie je v poriadku.