Zimné záhrady

Čo by ste mali vedieť pred plánovaním zimnej záhrady

  • Zimná záhrada je špecifická stavebná konštrukcia, na ktorej plánovanie si treba vyhradiť čas, ideálne ešte pred stavbou domu.
  • Ak túžite po zimnej záhrade, spojte sa s odborníkom ešte skôr, než začnete stavať dom. Technická príprava už vo fáze projektu významne uľahčí jej realizáciu.

  • Zimná záhrada by mala byť harmonickou súčasťou domu, preto je dobré zladiť jej konštrukciu nielen s celým charakterom domu, ale aj s rámami okien a dverí. 

  • Pozor na rozmery – pri väčšej zimnej záhrade je potrebné posúdenie od autorizovaného statika.

  • Za slnečných zimných dní môže byť zimná záhrada významným zdrojom tepla, vďaka čomu pomôže výrazne ušetriť na vykurovaní. Dôležitý je však výber profilov a zasklenia s nízkym koeficientom prechodu tepla. Iba tak sa zabráni únikom tepla a kondenzácii vodných pár na konštrukcii.

  • Pri využívaní zimných záhrad môže byť veľkým problémom vlhkosť. Odporúča sa preto inštalovať podlahové vykurovanie alebo podlahové konvektory pozdĺž zasklených plôch, aby tepelná clona zabránila kondenzácii vody na studenom skle.

Profily

Zimná záhrada je rozmerná konštrukcia. Vznikajú v nej veľké tlaky a napätia, preto treba voliť materiály, ktoré týmto silám odolajú. Dôležité sú kvalitné profily, čo sa nebudú krútiť, nebudú z nich vyskakovať sklá a pod.

Zasklenie

Výplň môže byť z polykarbonátu, jednoduchého skla (pri nevykurovaných záhradách), dvojskla alebo z bezpečnostného skla (strecha). Pri trojskle hrozí vzhľadom na veľké rozmery zasklení preťaženie nosných profilov. Podľa typu skla možno dosiahnuť koeficient prechodu tepla U = 2,7 – 1,1 (W/m2 . K).

Údržba

Zasklená strecha má mať sklon aspoň 10°, aby sa zabránilo zhromažďovaniu dažďovej vody a nečistôt. Odvodnenie pomocou odkvapových žľabov a zvodov najlepšie funguje pri sklone 20° a viac.

Tvar a umiestnenie

Nevhodný tvar a nevyhovujúce umiestnenie sú príčinami viac ako polovice problémov zimných záhrad. Zimná záhrada má byť jednoduchá, vyvarovať sa treba zbytočných výklenkov – jednak stavbu predražia, jednak môžu spôsobovať problémy s cirkuláciou vzduchu.

Sklon strechy

Na optimálny prechod solárnej energie je najlepšia sklenená plocha kolmá na zimné slnečné lúče. Tie u nás dopadajú na zem pod uhlom asi 20°, v lete pod uhlom asi 60° (uhol sa, samozrejme, mení každý deň a každú hodinu). Pri zimnom „prikurovaní“ slnkom je preto najlepší sklon sklenej strechy asi 80°. V zime tak lúče najlepšie prechádzajú cez sklo a záhrada prijíma dostatok tepla, v lete sa časť lúčov odrazí a interiér sa natoľko neprehrieva.

Vykurovanie 

Výber závisí od solárnych ziskov a tepelných strát, ale aj od vykurovacieho systému v dome. Napríklad sklo s vyššou tepelnou priepustnosťou sa v zime za slnečných dní postará o väčšie tepelné zisky, pri nepriaznivom počasí však treba v zimnej záhrade viac kúriť. V lete sa takýto priestor viac prehrieva a treba ho účinnejšie vetrať alebo použiť klimatizáciu.

Pozor na detaily

Kvalitná realizácia je pri zimnej záhrade kľúčová, dbajte preto na výber spoľahlivej a osvedčenej montážnej firmy. Napríklad pri nedôslednom začistení rohov môžu nastať problémy so zatekaním cez konštrukciu.

Tienenie 

Má zásadný vplyv na teplotné pomery v zimnej záhrade a jeho voľba závisí najmä od orientácie na svetové strany. Na zatienenie strechy sa najčastejšie využívajú vnútorné rolety, na stenách sú najúčinnejšie vonkajšie žalúzie. Ak je strecha z polykarbonátu, materiálu, ktorý prepúšťa menej svetla, nie je vždy nevyhnutné ju tieniť. Aby ste sa vyhli problémom, mali by byť na konštrukcii zimnej záhrady už pripravené kotviace prvky na tieniacu techniku. Najmä dodatočná montáž markízy býva náročná a nebezpečná.

Vetranie

Všeobecne sa odporúča, aby sa zimná záhrada dala vetrať cez 25 až 35 % svojho povrchu – prostredníctvom otváravých, výklopných alebo posuvných okien a dverí. Využiť možno aj mikroventilačné klapky. Dnes sa už bežne používa napojenie vetracích systémov na meteostanicu (teplomer, vlhkomer a pod.) alebo elektronicky ovládaná zasúvacia strešná konštrukcia.